Lista aktualności Lista aktualności

XVI Mistrzostwa Podhala w Zrywce Drzewa

             

             Jak co roku o tej porze, w niedzielę 5 sierpnia już po raz szesnasty we wsi  Łopuszna odbyły się Mistrzostwa Podhala w Zrywce Drzewa.

            Mistrzostwa, których celem jest stworzenie miejsca i okoliczności spotkania dla hodowców, którzy posiadają konie i stale wykorzystują je do pracy, a w szczególności do prac w lesie (zrywce). Dzięki tego typu wydarzeniu mają oni możliwość wymiany doświadczenia i poglądów oraz wzajemnej rywalizacji w miłej atmosferze. Istotne z perspektywy czasu okazuje się również umożliwienie zaprezentowania szerokiemu gronu odbiorców (publiczności) zrywki konnej, która to z upływem czasu stają się coraz rzadsza do zaobserwowania na co dzień, co szczególnie ma odzwierciedlenie w ilości oglądających osób, która z roku na rok jest coraz większa.

            Pomimo przelotnych opadów deszczu udział w zawodach wzięło aż trzynaście drużyn, które zacięcie walczyły o najlepsze miejsce, czego najlepszym dowodem są same wyniki publikowane w tabeli poniżej oraz żywe emocje i komentarze kibicujących. W zawodach udział wzięli zarówno „furmani” zawodowo wykonujący zrywkę drewna w lasach Nadleśnictw Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe jak i prywatni gospodarze oraz miłośnicy koni.

Całość konkurencji obserwowana i oceniana przez sędziów odbyła się w oparciu o regulamin przedstawiony całemu gronu na samym początku. W ramach startu każdy uczestnik musiał wykonać szereg czynności, które wykonywane są każdorazowo przy zrywce drewna w lesie. W zakresie czynności  uwzględniono: zapięcie i przeciągniecie dłużycy drewna, jej załadunek na dwukółkę, transport i rozładunek, a o ostatecznym wyniku decydowała precyzja i czas wykonania zadania. Czas był dokładnie i profesjonalnie mierzony przy pomocy fotokomórek.

Nagrody tradycyjnie wręczali prof. Marian Tischner, pracownicy Nadleśnictwa Nowy Targ w imieniu Nadleśniczego Romana Latonia oraz właściciel stadniny koni w Łopusznej pan Stanisław Buła. Oprócz cennych nagród rzeczowych, dla trzech pierwszym zawodników oraz dla najlepszego Zakładu Usług Leśnych wręczono również puchary Nadleśniczego oraz pamiątkowe dyplomy

Korzystając z możliwości organizatorzy już teraz zapraszają na kolejne mistrzostwa, które odbędą się w pierwszą niedzielę sierpnia 2019 roku. Zapraszamy zarówno zrywkarzy jak i miłośników koni oraz publiczność z całej Polski do współzawodnictwa i kibicowania.

 

Łopuszna 5.08.2018r.

Lp.

Imię i nazwisko

Koń

Miejscowość

Czas

1.

Jan Wróbel

MISIEK

Nowy Targ

2:45.04

2.

Mateusz Fryźlewicz

MĄDRALA

Nowy Targ

2:53.52

3.

Maciej Tylka

TOLEK

Nowy Targ

3:01.68

4.

Maksymilian Fryźlewicz

HERKULES

Nowy Targ

3:03.56

5.

Piotr Duda

GNIADY

Nowy Targ

3:08.06

6.

Franciszek Baraniak

STASEK

Waksmund

3:11.25

7.

Maciej Tylka

RUBIN

Nowy Targ

3:18.57

8.

Maksymilian Fryźlewicz

TARZAN

Nowy Targ

3:39.60

9.

Stanisław Pawlarczyk

CYPRYS

Szczawnica

4:00.73

10.

Kacper Sulka

BOGINI

Nowy Targ

rezygnacja

11.

Mirosław Bigos

LOKI

Dursztyn

rezygnacja

12.

Andrzej Moskała

TOBI

Ostrowsko

rezygnacja

13.

Daniel Kaczmarczyk

BELA

Dursztyn

rezygnacja

Nagroda dla najlepszej drużyny: Zakładu Usług Leśnych Wójcik