Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Hodowla lasu w górach

Skład gatunkowy drzewostanów i górzysty charakter terenu powoduje, że w celu utrzymania ciągłości drzewostanu lasy Nadleśnictwa Nowy Targ zagospodarowane są bezzrębowo. Przyjęty rodzaj cięć (rębniach złożona stopniowa i częściowa) powoduje uzyskanie naturalnego obsiewu i odnowienia  lasu pod osłoną starych drzew. Kolejne cięcia powodują dopuszczanie coraz większej ilości światła w głąb lasu i umożliwiają prawidłowy wzrost młodego pokolenia. Cały ten cykl, który może trwać 30 do 50 lat nazywamy rębnią. Powierzchnie pozbawione drzew,  na których nie można uzyskać odpowiedniego odnowienia naturalnego są odnawiane sztucznie sadzonkami wyprodukowanymi w szkółkach z nasion pozyskanych w ściśle określonych drzewostanach nasiennych.

W Nadleśnictwie Nowy Targ znajdują się dwa wyłączone drzewostany nasienne. Są to drzewostany sosnowe na łącznej powierzchni 6,37 ha. Zlokalizowane są na terenie leśnictw Bór. W ramach selekcji populacyjnej uznane zostały gospodarcze drzewostany nasienne wyróżniające się dobrą lub bardzo dobrą jakością i stanowią one źródło nasion do produkcji sadzonek stosowanych do zakładania upraw gospodarczych. Obecna powierzchnia tych drzewostanów wynosi 87,98 ha. Na powierzchnię tę składają się drzewostany: bukowe, jodłowe i świerkowe. Na gruntach Nadleśnictwa Nowy Targ wyznaczono 41 szt. drzew matecznych. Na liczbę tą składają się: 27 sosny, 9 świerków, 4 jodły i 1 czereśnia ptasia.

 

 W lasach Nadleśnictwa prowadzony jest proces przebudowy, czyli przywracania naturalnie występujących na danym siedlisku gatunków tj. jodły i buka z domieszką jawora i lipy w celu uzyskania w przyszłości wielogatunkowych, bardziej stabilnych drzewostanów z mniejszym udziałem świerka.

 

Dla poszczególnych wyłączeń wymagających działań z zakresu hodowli lasu zaprojektowano czynności wskazane do wykonania w 10-leciu, w rozmiarze orientacyjnym wspierającym utrwalenie ciągłości lasu oraz wpływającym na estetyczny i możliwie naturalny jego wygląd. Nie projektowano do odnowienia powierzchni o znaczeniu ekologicznym (bagien, zarośli, mszarów i polanek)

 

Rozmiar prac odnowieniowych przy rębniach złożonych (stopniowych i częściowych) został zaplanowany na powierzchni 92,06 ha. Jest to rozmiar stosunkowo niewielki i ma wartość orientacyjną, uzależnioną od rozmiaru cięć oraz jakości, zastanego w czasie taksacji, młodego pokolenia. Warto tu przypomnieć, że powierzchnia przewidziana dla cięć rębnych to w aż blisko 96% drzewostany w KO, gdzie średni stopień pokrycia powierzchni młodym pokoleniem jest bardzo wysoki i wynosi ponad 76%. Rozmiar ten uwzględnia także możliwość powstawania korzystnych z punktu widzenia hodowlanego odnowień naturalnych (naloty, podrosty) złożonych z gatunków docelowych, głownie jodły i buka, a także świerka i sosny oraz jawora, a nawet grabu czy daglezji.

 

Zał. 1. Syntetyczne zestawienie przewidzianych zabiegów związanych z hodowlą lasu.